Pazar, 24 Şubat 2019

Cide Rehber- Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından canlı yayında başlatılan Okuryazarlık Seferberliği'ne ilişkin çalışmalar Cide’de de start aldı.

“Cide’de okuma yazma bilmeyenlerin oranı %10”

TUİK 2017 yılı okuma yazma bilmeyenler ile ilgili verileri henüz açıklamadı. Ancak 2016 verilerine göre  Cide’de toplam 2177 kişi okuma yazma bilmiyor. Bir önceki yıl 2.295 kişi okuma yazma bilmiyordu. Bir önceki yıla göre ilçe genelinde okuma yazmazların sayısı 185 azaldı. Okuma yazma bilmeyenlerin TUİK rakamlarına göre %75’i, 65 yaşın üzerinde... İlçede 65 yaşın üzerinde okuma yazma bilmeyenlerin sayısı 2016 verilerine göre 1632 olarak açıklandı.

Cide’de okuma yazma bilmeyen 2177 vatandaşın 428 si erkek, 1749 u ise kadın. Yani yüzde 75’i kadın vatandaşlarımızdan oluşuyor.

Kurslar 5 Mart'ta başlıyor

Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacak. Başlatılan çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı yapılacak.

Kurslar, 5 Mart'ta başlatılacak ve en geç 11 Mayıs'ta tamamlanacak. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecek.

“Okuma yazma bilmeyenlerin evleri ziyaret edilecek”

MEB, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünden şu açıklama yapıldı  "Bakanlık olarak hedefimiz, okuma yazma bilmeyen herkese okuma yazmayı öğretmek. Bakanlıkta Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurulu oluşturuldu. Diğer bakanlıklarla da işbirliği içinde çalışacağız. İllerde de vali ya da vali yardımcısı başkanlığında yürütme kurulları seferberliğe ilişkin çalışmaları yürütecekler. İllerde ve ilçelerdeki belirlenen heyetler, muhtarların da desteğiyle ev ziyaretleri yapacak ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlar kurslara davet edilecek. Etkin bir tanıtım programı da yürütülecek."