Çarşamba, 20 Mart 2019

Cide Rehber- Cide’de 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinliği düzenlendi. Belediye Kültür Merkezi salonunda düzenlenen programın koordinesini Cide Şehit Ayşe Aykaç Yatılı Bölge Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri yaptı.

Programın yapılacağı salonun girişinde 97 yıl öncesini anımsatan sokak canlandırıldı. Öğrenciler günün kıyafetleri misafirleri karşıladı. Temsili Çayocağı, gazete satan çocuk, sarı yazma ve Cide bezi satan kadınlar canlandırıldı.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmayı, Okulun Türkçe Öğretmeni Durmuş İnci yaptı. Daha sonra Cidelilerin birer mısra okuyarak oluşturduğu İstiklal Marşı videosu izlendi. Bir öğrencinin Çanakkale şiirini okumasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşının kabulü ile ilgili sinevizyon gösterisi yapıldı.

Programın son bölümünde yarım satın üzerinde süren oratoryo gösterisi sunuldu. Gerek konusu gerekse kareografi ve ışıklar ile öğrenciler sahne de güzel görüntüler oluşturdu. Arka fonda verilen müzik, izleyenlerin gözlerini yaşarttı. Finalinde ise dev Türk Bayrağı açılmasını seyirciler ayakta alkışladı.

Program sonunda Kaymakam Orhan Yalınız, yönetici, öğretmen ve öğrencilere, yoğun ilgiden dolayı Cidelilere teşekkür etti.

Programa Kaymakam Orhan Yalınız ile birlikte Belediye Başkan Vekili Erol Çelebi, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Cemre Hazar, kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.