Salı, 11 Aralık 2018

Cide Rehber- Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Uluslararası Cide Kültür Sanat ve Gençlik Festivali’ne İnebolulu Standupçı Taner Ayyıldız katılacak.

Geçen yıl komedyen Sefa Doğanay’ı Cide ile buluşturan Kıyı Medya Grubu bu yıl Taner Ayyıldız’ı festivale getirecek. Kastamonu şivesi ile yaptığı espirilerle youtubeta videoları izlenme rekoru kıran Taner Ayyıldız, festivale katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken bu konuda espirili de bir video paylaştı.

Kıyı Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanları Gazeteci Yazar Nurcan Ezel Hümay “17-18-19-20 Ağustos tarihinde Cideli hemşehrilerimize yıllarca akıllarda kalacak bir festival izletmenin hazırlıklarını yapıyoruz” dedi.

Kıyı Medya Grubu daha önce yaptığı basın açıklaması ile dünyaca ünlü Otilia ile yazılı anlaşma yaptığını duyurmuştu.

VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Cide Rehber- Bugün Akça Köyü Çavuş Mahallesinde bayram vardı. Köy Konağına dönüştürülen ilkokulu bahçesinde yapılan bayramlaşmaya İstanbul’dan gelen vatandaşlar katıldı. Sohbetler edildi. Birlikte bayram yemeği yenildi. Senede bir kere de gelinmiş olsa Köyün sorunları ile ilgili sıcak sohbetler yapıldı.

Bayramlaşmaya, AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Şefik Salcı ile Yönetim Kurulu üyeleri Serdar Ketenci, Mustafa Aygen, Ahmet Salcı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Çalışkan’da katıldı. Muhtar Hüseyin Ar, bayramlaşmaya katılanlara teşekkür etti. Köylerinin en önemli sorunun yol olduğunu ifade ederken geçmiş yıllara göre yolların aşama aşama daha iyi olduğunu söyledi. Şefik Salcı ise köy içinde geçen derenin ıslahı ile ilgili çalışmalarda sona gelindiğini, Cide’deki tüm grup yollarının iyileştirileceğini belirtti. Murat Demir Milletvekili seçildikten sonra üç yıl içerisinde köydes ödeneklerinin 5 kat artığını belirtti.

Köydeki bayramlaşmada en çok kadınların başlarına örtükleri sarı yazma dikkati çekti. Yöresel kıyafetleri ile bayrama katılan kadınlar, misafirlere ikramda bulundular. Yıllardır devam eden bir geleneği yaşatmanın gururunu yaşıyorlardı. İstanbul’dan sırf köylerinde bayram yapmak, ikramda bulunmak, yöresel kıyafetler ile misafirleri karşılamak için kilometrelerce uzaktan gelerek bir geleneği yaşatmaya devam ediyorlar.

Cide Rehber- İlçemizde Ramazan Bayramı dolayısıyla Cide Belediyesi salonunda bayramlaşma programı yapıldı.

Cide Belediyesinin alt katında Ramazan Bayramı nedeni ile yapılan Programa, Kaymakam Şükrü Alperen Göktaş, Belediye Başkanı Nejdet Demir, Cide Cumhuriyet Savcısı Yunus Cemre Hazar, Jandarma Yüzbaşı Fatih Türkmen daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Misafirlere ikramda bulunuldu.

Sabah Belediye Salonundaki programdan sonra İlçe Protokolü, Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığını ziyaret ederek polis ve askerler ile bayramlaştı.

Fotograflar Cide Belediyesi Web Sitesi

 

Cide Rehber- Cide Çayyaka Köyünde geleneksel hale gelen bayramlaşmada uzun kuyruklar oluştu.

Çayyaka Köyünde, dini bayramlarda bayram namazından çıkan çok sayıda kalabalık Cami önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Bayramlaşmaya katılan çok sayıda vatandaş birbirleriyle bayramlaştı. Banka kuyruğunu andıran bayramlaşma programına Köy Muhtarı Bayram Makaracı’da katıldı.

Renkli görüntülerin yaşandığı Köyde her bayramda bu geleneğin sürdürüldüğü kaydedildi.

Cide Rehber- Bayramlara özgü türküler, tekerleme ve maniler, kalıplaşmış sözler, oyunlar, sözlü kültürün kuşaktan kuşağa aktarılarak kendi doğal ortamında ne denli ilginç, zengin ve tarihten süzülüp gelen örneklerle yaşadığını gösteriyor.

Kaynaşmanın yanı sıra toplumdaki birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirmeyi de amaçlayan gelenekler, kısmen de olsa günümüzde de sürdürülmeye çalışılıyor.

Cideliler, onlarca yıllık “Zıyrat”geleneğini sürdürmeye devam ediyor. Ramazan Bayramı için köylerine/mahallelerine gelen Cideliler, arefe gününde mezarlıkları ziyaret ediyorlar.

Bu geleneği yaşatmaya çalışan Sipahi ve Sırakaya Köylerinde ikindi namazından sonra “Zıyrat” için hazırlıklar yapıldı.… İkindi namazının Cami de kılınmasından sonra köylüler köy konağında bir araya geldiler. Gençler, çocuklar ekmek ve helva kesti. Daha sonra topluca mezarlık ziyaretine gidildi. Okunan Kuran-ı Kerimin ardından dualar yapıldı. İkindi namazının ardından kesilen ekmek ve helvalar mezarlık ziyaretinde bulunanlara dağıtıldı.

Cideliler tıpkı toplu iftarlarda olduğu gibi “Zıyrat” geleneğini yaşatırken birlik ve beraberliğin ve dayanışmanın güzel bir örneğini sergiliyorlar.