Pazar, 24 Şubat 2019

Cide Rehber- Cide açıklarında kum midyesi avcılığı devam ediyor. Balıkçılar sabah saatlerinde balık yerine kum midyesi avına çıkıyorlar.

Kum midyesi ve deniz salyangozlar akşam saatlerinde kamyonlarla Cide Limanından fabrikalara naklediliyor. Fabrikalarda işlenen söz konusu ürünler, İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Balıkçılar, Karadeniz'de özellikle son iki yıldır balık türünde azalmalar olduğunu belirterek bu nedenle balıkçıların dip avcılığına yöneldiğini söyledi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre havanın iyi gitmesi durumunda Cide Limanından günde 10 tona kadar sevkiyat yapılıyor. Cideden bir dönem de iki yılda tam 8 bin ton kum midyesi çıkarılıyor.

Cide’de 2017-2018 yılında kum midyecilerine açılan sahil, iki yıl nadasa bırakılıyor. 2019-2020 yılında midye avcılığı yapılamayacak. Bu arada iki yıl boyunca sahilden numuneler alınacak. Numuneler olumlu olur ise 2021-2022’de tekrar bölgede kum midyesi avcılığı yapılabilecek. Deniz suyu numuneleri olumsuz çıkar ise avcılık yapılamayacak.

Bu arada yetkililer, denizin içerisine beton bloklar ile dalga kıran yapılmasının midye avcılığını olumsuz etkileyeceğini belirtiyorlar. 10 metre genişliğinde 60 metre boyundaki blokların gerisinde, sahil şeridinde midye avcılığı yapılamayacak.