Pazar, 24 Şubat 2019

 

Cide Rehber- Cide’de ormanlardan toplanan defne yaprakları, birçok farklı dallarda kullanılmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına yollanıyor. Özellikle sahil köylerinde bulunan defne yaprağı, bölge halkının gelecekte geçim kaynağı olacak.

Defnenin yağından sabun yapılıyor; “kozmatik” dalında kullanılıyor. Yaprağından da, birbirinden farklı dalda yarar sağlanıyor. Türkiye’nin birçok yanına (yurtdışına da) satılıyor.

Edindiğimiz bilgiye göre Cide ilçesine gelen bir girişimci, ormanlardaki defne rezervini gördükten sonra Cide’ye 1 milyonluk yatırım yapmaya karar verdi. Yakında Cide’de defne yaprağı işleten bir tesis kurulacak.

Yetkililer bu konuda şunları ifade ediyor; ” Defne yaprağının kilosu 600-700 liradan alıcı buluyor. Avrupa’da defne kilo ile değil yaprak tane tane satılıyor. 20 yaprak 3,5 euroya satılıyor. Bu bir milli servet. Aklı başında çiftçilere çok güzel bir kazanç kapısı. Defnenin en önemli faydalarından biri de yağındadır. Eğer ayrıştırılırsa hem çiftçimiz kazanır, Cide kazanır hem de Türkiye kazanır. ”

Bu arada Cide’de defne yaprağı toplatmak için çalıştıracak işçi bulmaktan yakınan firma yetkilileri, günlük 100TL ‘ye ormanda yaprak toplayacak işçi bulamadıklarını ifade ediyorlar.